- 199
- 0
Automobilio ridos klastojimas, o paprasčiau tariant, atsukimas atgal, yra viena dažniausiai pasitaikančių apgavysčių naudotų automobilių rinkoje. Taip yra tikriausiai dėl to, kad automobilio rida dažniausiai asocijuojasi su transporto priemonės technine būkle: kuo automobilis daugiau nuriedėjo nuo tos akimirkos, kai išvažiavo iš gamyklos, tuo galimai jam liko mažiau laiko eksploatacijai.
Taigi, šiandien norisi daugiau papasakoti apie ridos atsukimą. Kaip išvengti neplanuotų išlaidų ir nemalonių staigmenų, pataria specialistai, kuriems naudotų automobilių supirkimas – rimtas verslas.
Odometras – specialus prietaisas, skirtas fiksuoti automobilio ridą. Iš gamyklos išvažiavusio automobilio odometro rodmenys turėtų būti lygūs nuliui, tačiau dažniausiai jis rodo 4–32 kilometrus ir tai yra visai normalu, įvertinus automobilio testavimo ir transportavimo sąnaudas. Vertėtų paminėti, kad odometro rodmenis gana sudėtinga suklastoti, nes techniškai šis įrenginys ridos atsukimo funkcijos neturi, tam taip pat reikia specialios įrangos, bet labai norint – galima viskas. Be to, automobilių supirkimas ir jo specialistai primena, kad odometro duomenų klastojimas gali užtraukti baudžiamąją atsakomybę. Visgi teisiškai ši praktika retai taikoma. Tad, nepaisydami potencialių neigiamų pasekmių, nesąžiningi automobilių pardavėjai vis tik ryžtasi ridos atsukimo procesui, kuris gali baigtis nemaloniai tokio automobilio pirkėjui.
Transporto priemonės rida yra vienas pagrindinių rodiklių, nusakančių, kokie autoserviso darbai turi būti atlikti eksploatuojam automobiliui – tepalų keitimas, variklio diržo keitimas, kai kurių detalių pakeitimas naujomis ir pan. Jei toks techninis aptarnavimas nebuvo atliktas laiku, galimas rimtesnis automobilio degimas arba tokia transporto priemonė tampa nebesaugi. Taigi, kaip žinoti ar automobilio rida tikra?
Perkantys naudotą automobilį, neturėtų bijoti paprašyti, kad pardavėjas pateiktų automobilio serviso knygelę. Paprastai tokias knygeles turi didžioji dalis automobilių. Ši knygelė tarsi transporto priemonės medicinos kortelė, joje fiksuojami gedimai, profilaktinės apžiūros ir aptarnavimas. Visgi, automobilio serviso knygelės kartais pasimeta ir ne dėl to, kad pardavėjas nori pirkėją apgauti, kartais jų duomenys taip pat gali būti klastojami. Tad, jei tokia knygelė nekelia didelio pasitikėjimo, visada galima reikalauti VIN kodo, pagal kurį ne tik pavyks sužinoti tikslią transporto priemonės ridą, bet ir kitus faktus, atskleidžiančius viską apie planuojamą įsigyti automobilį – kur jis buvo eksploatuotas, ar buvo patekęs į eismo įvykius ir kitą svarbią informacija.
Naudotų automobilių supirkimas ir pardavimas – sparčiai besiplečiantis verslas visoje Europoje, todėl yra ne viena tarptautinė svetainė, kurioje galima patikrinti transporto priemonės VIN kodą. Tam reikia turėti tik interneto prieigą ir automobilio kėbulo numerį, kurį turi pasakyti pardavėjas. Jei pardavėjas šios informacijos atskleisti nenori, derėtų suabejoti jo patikimumu.